خانه / مقالات رایگان / پله اول موفقیت(آشنایی با ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه و ذهن و مغز)
ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه
ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه

پله اول موفقیت(آشنایی با ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه و ذهن و مغز)

پله اول موفقیت(آشنایی با ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه و ذهن و مغز)

سلام به شما دوست ارزشمند و درجه یک و همراه همیشگی سایت ثروتمندی دات کام.خیلی خوشحالم که یه فرصت دیگه پیش اومد تا در خدمت شما باشم.این روزها کلماتی مثل ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه و ذهن و مغز زیاد شنیده میشه.این مفاهیم در واقع سنگ بنای موفقیت و آشنایی با این مفاهیم بسیار برای موفقیت شما لازم هستش.سعی می کنم توی این مقاله مفاهیم ضمیرخودآگاه ، ضمیر ناخودآگاه ، ذهن و مغز رو بصورت خیلی ساده برای شما دوست خوبم تشریح کنم.امیدوارم ایده هایی که توی این مقاله به اونها پرداخته میشه همونطور که در زندگی شخصی خودم مفید بوده برای شما دوست ارزشمند هم موفقیت های بسیار عالی بدنبال داشته باشه.

ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه و ذهن و مغز:

عبارت های کلیدی مثل “ضمیر ناخودآگاه” و “ضمیر خودآگاه” جزو مفاهیمی هستند که برغم اینکه احساس میکنیم زیاد شنیدیدم و با ما غریبه نیستند ، اما در عین حال اطلاعات بسیار کمی راجب اونها داریم و اغلب درک درستی از نحوه کارکرد ذهن خودمون نداریم و نحوه کارکرد ضمیر ناخودآگاه ، ضمیر خودآگاه و ذهن همچنان بصورت مبهم باقی مونده و ارتباط این کلمات کلیدی با دستیابی به موفقیت در زندگی برای بسیاری از ما هنوز گنگ و مبهم هستش.

1-مغز:

مغز در واقع عضوی از بدن هستش که در یک توده استخوانی قرار گرفته و وزنش بین 1300 تا 1500 گرم میشه.از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده و با تولید الگوهای فعالیت ماهیچه‌ها یا با هدایت مواد شیمیایی تراوشی که هورمون نام دارند، بدن رو کنترل می‌کنه.فرماندهی کنترل تمامی حرکات و واکنش های ما بر عهده مغز هست و مغز رو بعنوان فرمانده بدن می شناسیم.

2-ذهن:

با عبور از مغز که یک توده 1300 گرمی هست به لایه بعدی که ذهن می رسیم.ما چیزی به اسم “ذهن: یا “ضمیر” در بدن خودمون نداریم که با یک مقیاس فیزیکی قابل اندازه گیری باشه.هوش ذاتی و دانایی آموختنی و آگاهی‌های دریافتی از اندیشه، ادراک، حافظه، احساسات، امیال، تخیل مجموعاً در تشکلی به اسم ذهن کلیه رفتارهای ما رو فرماندهی می‌کنند.اولین تفکرات دربارهٔ ماهیت ذهن، توسط افرادی مانند زرتشت، بودا، افلاطون، شانکرا و دیگر فلاسفه و متفکران باستانی یونان و هند و پس از آن‌ها توسط فلاسفه اسلامی صورت گرفته است.

 

3-ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه:

بعد از توضیح مفاهیم ذهن و مغز حالا به جالب ترین و پرحاشیه ترین مفاهیم ذهنی که همون “ضمیر خودآگاه “و “ضمیر ناخودآگاه” هست رسیدیم.

ذهن انسان بر اساس توضیحی که زیگموند فروید بیان کرد به دو دسته تقسیم میشه: ضمیر خودآگاه یا Conscious و ضمیر ناخودآگاه یا Unconscious .

ضمیر خودآگاه: همون بخشی است که اگر بگیم حاصل ضرب ۹ در ۴ چند میشه(محاسبات ریاضی و منطقی ) به سرعت پاسخ را برای شما فراهم میکنه. این بخش کنترل همه اعمالی را که آگاهانه انجام میدیم برعهده داره. مثلا وقتی تصمیم میگیریم که پای خود را حرکت بدیم، بخش خودآگاه این کار را انجام میده زیرا حین انجام آن صد در صد آگاه و بیدار و در حقیقت هوشیار هستیم.ضمیر خودآگاه بعنوان نگهبان مغز نیز شناخته میشه اگر کسی سعی کند که شما را با باور جدیدی آشنا کنه که با باورهای قبلی تعارض دارد،این بخش با آن مخالفت خواهد کرد.

 ضمیر  ناخودآگاه: بخشی از ذهن هست که مسئولیت همه کارهای بدون فکر و آگاهی شما را دارد، ناخودآگاه نامیده میشه. بعنوان مثال، الان که دارید این متن را میخونید قلب شما، کنترل دمای بدن شما، تنفس شما و هزاران بخش دیگر، بصورت اتوماتیک انجام میگردد و شما هیچ فکری درباره آنها نمیکنید. اما بمحض اینکه این موارد را خواندید، تنفس شما بصورت خودآگاه شده است و بصورت ارادی تنفس میکنید. همچنین، پس از لحظه ای کوتاه ،مجددا ضمیر ناخودآگاه کنترل تنفس شما را به عهده میگیره.

تفاوت بین ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه:

1) ضمیر خودآگاه فقط وقتی کار میکنه که شما بیدار هستید و اگه بیهوش بشید و یا بخوابید دیگه کار نمی کند. ولی ضمیر ناخودآگاه شما تا روزی که زنده اید کار میکند بدون وقفه.دوست خوبم ضمیر ناخودآگاه انسان خواب و فراموشی نداره .زمان هایی رو بخاطر بیارید که روز بعدش یه قرار خیلی مهمی داشتید و با اینکه دیر خوابیدید باز هم دقیقا سر ساعت از خواب بیدار شدید!!توی علم پزشکی بهش میگن ساعت فیزیولوژیکی بدن شما بگید ضمیر ناخودآگاه!(قدیما یادمه مادربزرگم میگفت اگه کار مهمی داری و میخای صبح خواب نمونی بالشتو قسم بده تا بیدارت کنه؟!نگو که منظورش ضمیر ناخودآگاه بود… 😎

************

2)ضمیر خودآگاه فقط ورودی های منطقی رو قبول میکنه ولی ضمیر ناخودآگاه تمام ورودی ها رو قبول میکنه.

ضمیر خودآگاه فقط ورودی های منطقی رو قبول میکنه.

ضمیر ناخودآگاه راست رو قبول میکنه، دروغ رو قبول میکنه،شوخی رو قبول میکنه، جدی رو قبول میکنه،سازنده رو قبول میکنه، مخرب رو قبول میکنه.منفی رو، مثبت رو…
مثلا وقتی که جمله “من ثروتمندم” رو با خودت تکرار می کنی دوجور عکس العمل از خود اگاه و نا خوداگاه دریافت میکنی:

ضمیر خودآگاه میگه:”زکی.شما نمیخاد دم از ثروتمندی بزنی.برو قسطای بانکی خودتو بدن تا جلوی حقوق ضامنتو نگرفتن!!!”همونطور که دیدید عکس العمل ذهن خوداگاه منطقی و واقع گراست و حقایق زندگی شما رو مبینه و راجب شما قضاوت میکنه.

ضمیر ناخودآگاه میگه:”اره من ثروتمندم و هر روز بر ثروت من افزوده میشه”برای همینه که توی روانشناسی بهش میگن بچه غول نفهم.یعنی همه چیزو زود باور میکنه و این قدرت رو داره تا به واقعیت تبدیلش کنه.

************

3) ضمیر ناخودآگاه با تکرار ، واژه ها را بزرگ و بزرگتر میکند.تا حالا افتادن سنگ توی آب رو دیدید؟یا روبروی یه کوه فریاد زدید؟

وقتی جلوی یه کوه  داد بزنید “من حالم خوبه” کوه هم پاسخ میده:

حال من خوبه…هه…..هه…..هه

حال من خوبه…هه…..هه…..هه

حال من خوبه…هه…..هه…..هه

حال من خوبه…هه…..هه…..هه و اینقد تکرار میکنه که دیگه شنیده نشه.

عملکرد ضمیر ناخودآگاه شما هم شباهت زیادی به مثال بالا داره.وقتی یه جمله تاکیدی مثبت مثل:”هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شوم” رو تکرار می کنید ، ناخودآگاه شما بر روی این جمله متمرکز میشه و شروع به فراهم کردن مقدماتی که جمله تاکیدی شما رو به واقعیت تبدیل کنه تا بهترین اتفاقات رو تجربه کنید.فکر کنید اگه یه روز صبح از خواب پاشید و مدام به خودتون بگید”چه روز بدی ، خدا بخیر بگذرونه!!” اونوقت ناخودآگاه شما چه نوع اتفاقاتی رو برای اون روز شما آماده کرده که تقدیمتون کنه؟ 💡 

************

دوست ارزشمندم حالا که به قدرت ضمیر ناخودآگاه پی بردی ، خیلی مهمه که از همین امروز کنترل ذهن ناخودآگاه خودمون رو بدست بگیریم و شاهد رخ دادن اتفاقات معجزه مانندی در زندگی خودمون باشیم.بهترین راه برای کنترل ذهن ناخودآگاه استفاده از تکنیک سابلیمینال مسیج هست که از فروشگاه سایت قابل دریافت هستش.

شاد و موفق و پیروز باشید 😉 

حمیدرضا شهریاری

 

درباره‌ی مدیر سایت

مدیر سایت
همیشه ارزو داشتم یک منبع خوب برای آموزش تکنیک های رسیدن به موفقیت و جذب ثروت می بود تا علاوه بر دستیابی سریع به موفقیت و ثروت از آموزشهای اون بهره می بردم.آن آرزو اکنون "ثروتمندی دات کام" نام دارد. حمیدرضا شهریاری مدیر سایت ثروتمندی دات کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *